TEMAFORLØB | Thy nationalpark 3 dage med nordisk inspireret friluftsliv og fællesskab på en “gammel” ny måde. Få en gruppe/klasse rykket på en anderledes og storslået tur.
Nationalpark thy er kendt for sine helt unikke natur, dyreliv og vesterhavet. Samtidig er stedet ofte råt, barks og mennesketomt.
- I 3 dage vil eleverne opleve det rendyrket og nordisk inspireret friluftsliv, hvor vi vandre, sover i telt, laver mad over bål og prøver frysetørret mad. Eleverne skal bære alt nødvendig udstyr på ryggen.
- Tur i det 35 meter høje Lodbjerg fyr, der med sine 136 år stadig fungere som pejlepunkt for skibe langs kysten samt udstilling af historie, dyr og livet omkring vestkysten.
- Redningshuset i Lyngby og dens historie om kystredning af sømænd, samt et tysk kystbatteri fra 1941 med 4 kanon bunkers på stranden samt flere bunkers i første klitrække.
Vi vil bevæge os i den sydlige del af nationalparken og langs kysten. Turen starter og slutter samme sted. Mulighed for udstyr og bus mm gennem UngAalborg
Turen understøtter nærvær, tilstedeværelse, fælleskab og sanslighed i storslået natur.
Kontakt
Mikael Krabbemkr-skole@aalborg.dk
Mobil: +45 93 52 09 12