Giv din klasse, eller dig selv, en unik mulighed for at se andre unge udtrykke sig gennem teater!

Ung Scenekunst er et samarbejde mellem UngAalborg og Aalborg Kulturskole – alle forestillinger spilles på scener i Nordkraft i Aalborg

Dramaelever fra begge organisationer, samt teaterholdet fra Østhimmerlands Ungdomsskole, inviterer i teatret, fordi de gerne vil vise de forestillinger som de har arbejdet med.

 

Alle forestillinger er gratis. Tilmeldingsfristen er onsdag 11. marts

Vi glæder os alle helt vildt til at spiller for jer!

ProgramOm forestillingerne

Program

Forestillingerne er gratis og varer max 45 minutter. Der spilles på Blok X og i Teater Nordkraft og klasserne bliver fordelt efter først til mølle-princippet.

Find programmet herunder.

 

Tilmelding

Mere information om forestillingerne kommer i løbet af januar 2020.

Der vil blive sendt invitationer ud til skolerne når det er muligt at book klasser ind til forestillingerne.

Frist for tilmelding onsdag den 11. marts

For at tilmelde sin klasse til en forestilling skal du skrive en email til Wilma på email, her kan hun også kontaktes ved spørgsmål. 

 ww-skole@aalborg.dk

  • Se spilleplan og book herunder
  • Skriv ønske om dag og tidspunkt.
  • Herfra hører du nærmere.

Forestillinger

PlayHouse:
Hovedrollen

Ung Drama:
Anne Frank

Fortsætterdrama | Torsdagsholdet:
Aladdin

Fortsætterdrama | Mandagsholdet:
Hamlet

Østhimmerlands Ungdomsskole:
Langt ude i Skoven

Krop & Udtryk | Blok X:
Pige skam dig

TGK Kulturskolen

Teater uden grænser
Lille virkelighed

Projekt vækstlag 9000: 
Cross Art Live 

Spilletider og program

 

Der er mulighed for at se forestillinger følgende dage og tider i uge 12, 2020.

Scener

Joule og Watt: Teater Nordkraft, Kjellerups Torv, 9000 Aalborg
Blok X: Karolinelundsvej 40, 9000 Aalborg

OBS: HERUNDER, FORELØBIG SPILLEPLAN.

Tilmeld din klasse

For at tilmelde sin klasse til en forestilling skal du skrive en email til Wilma på email. Linket BOOK åbner dit e-mailprogram med en ny mail til ww-skole@aalborg.dk.

Husk at skrive hvor mange i kommer.

 

Mandag den 16. marts

20.00 Anne Frank
(Scene: Joule)
UDSOLGT

Tirsdag den 17. marts

09.30 Anne Frank
(Scene: Joule)
BOOK
11.00 Hamlet
(Scene: Watt)
BOOK
13.00 Anne Frank
(Scene: Joule)
BOOK
18.00 Hamlet
(Scene: Watt)
BOOK

Onsdag den 18. marts

18.00 Cross Art Live + Artist Talk (Blok X) BOOK

Torsdag den 19. marts

09.30 Pige skam dig + Artist Talk
(Scene: Blok X)
BOOK
11.00 Langt ude i Skoven
(Scene: Joule)
BOOK
13.00 Langt ude i Skoven
(Scene: Joule)
BOOK
18.00 Aladdin (Scene: Watt) UDSOLGT

Fredag den 20. marts

11.00 Aladdin
(Scene: Watt)
BOOK
13.00 Aladdin
(Scene: Watt)
BOOK
18.00 Pige skam dig + Artist Talk
(Scene: Blok X)
BOOK
20.00 Lille virkelighed
(Teater Nordkraft)
BOOK

Lørdag den 21. marts

10.00 Aladdin
(Scene: Watt)
UDSOLGT
12.00 Anne Frank
(Scene: Joule)
BOOK
13.00 En verden af slik
(Scene: Watt)
UDSOLGT
14.00 Hamlet
(Scene: Watt)
UDSOLGT
TID MAN TIR ONS TORS FRE TID LØR
09.30     10.00
11.00   12.00
13.00     14.00
18.00    
20.00        

Mere information om forestillingerne kommer i løbet af januar 2020.
Der vil blive sendt invitationer ud til skolerne.