Sejeste 8. Klasse

Se video herunder fra torsdag den 1. september

Aalborgs Sejeste 8. klasse er en idrætsdag for alle 8. klasser i Aalborg Kommune.

Tilmelding lukket

Aalborgs Sejeste 8. klasse er en idrætsdag for alle 8. klasser i Aalborg Kommune.

Der dystes i mange forskellige kendte og ukendte idrætsaktiviteter – alle har fokus på at det skal være sjovt at røre sig.

Alle skoler med 8. klasser i inviteres i løbet af foråret.

 

Video fra 2022 / ikke synstolket.

Battle Zone, Water World og Viking World

Aktiviteterne opdelt i 3 områder: Battle Zone, Water World og Viking World

Aktiviteterne kan fx være tovtrækning, kajakstafet, bodybowling, flyt vand med hovedet og meget, meget mere. I løbet af dagen kan man både vinde point i aktiviteterne, men der er flest point at score ved at vise god kampånd og Team Spirit. Som afslutning på dagen kårer vi årets Sejeste 8. Klasse, som også vinder en præmie for hele klassen.

Skolerne får tilsendt en invitation med onsdagsmail eller AULA, så hold øje med indbakken i løbet af foråret, for der er begrænset plads.

Kontakt


Resultater gennem årene

2022

Vindere
1. Sønderbroskolen 8.i 1
2. Vesterkærets Skole 8. B
3. Sct. Mariæ Skolen 8 klasse

Fairplay/teamspirit
Vesterkærets Skole 8.B

2021

(8. klasser fra 2020 fik mulighed for at dyste som Sejeste 9. klasse i 2021)

Vindere (Sejeste 8. klasse)
Hals Skole 8.B

Fairplay/teamspirit (Sejeste 8. klasse)
Klarup Skole 8B

Vindere (Sejeste 9. klasse)
Stolpedalsskolen 9A

Fairplay/teamspirit (Sejeste 9. klasse)
Sønderbro 9Z

2020

AFLYST, COVID-19

2019

Vindere
1. Gl. Lindholm Skole 8.c

Fairplay/teamspirit
Sønderholm 8. klasse

 

2018

1.Vestbjerg Skole 8.b
2. Sønderbroskolen 8.i2
3. Klostermarksskolen 8.b

Fairplay/teamspirit

1. Sønderholm 8. klasse
2. Gug Skole 8.b
3. Delt mellem Svenstrup Skole 8.b og Klostermarksskolen 8.b

2017

1.Vestbjerg Skole 8.b
2. Sønderbroskolen 8.i2
3. Klostermarksskolen 8.b

Fairplay/teamspirit

1. Sønderholm 8. klasse
2. Gug Skole 8.b
3. Delt mellem Svenstrup Skole 8.b og Klostermarksskolen 8.b

2016

1. Gug Skole 8.A
2. Sønderholm Skole
3. Delt mellem mange 8. klasser

Fairplay prisen: Sønderholm Skole

2015

1. Stolpedalsskolen 8.C
2. Gug Skole 8.A
3. Sønderbro Skole I1 (delt)
3. Svenstrup Skole 8.A (delt)

Fairplay prisen:  1. Gl. Lindholm Skole 8. B | 2. Svenstrup Skole 8.B | 3. Filstedvejens Skole 8. A

2014 (10 år jubilæum)

1. Sønderbroskolen, 8.I 2
2. Frejlev 8.b
3. Vester mariendal 8.c

Fairplay: Klarup 8.a

Læs om arrangementet på Nordjyske.dk

 2013

1. Gug Skole Innovation
2. Svenstrup 8.b
3. Mou 8.a

2012

1. Gug Skole 8. NAT.
2. Gandrup Skole 8.A
3. Vestbjerg Skole 8.B

2011

1. Sønderbroskolen 8.i2
2. Svenstrup Skole 8.B
3. Vester Mariendal Skole 8.B

Den nye Fairplay-pris gik i 2011 til Nibe Skole 8.C

2010

1. Nibe skole 8.B
2. Stolpedalskolen 8.C
3. Svenstrup Skole 8.A

2009

1. Vesterkærets Skole 8.A
2. Gl. Hasseris Skole 8.C
3. Gl. Hasseris Skole 8.A

2008

1. Sulsted Skole 8.A
2. Vejgaard Østre Skole 8.D
3. Vestbjerg Skole 8.A

2007

1. Seminarieskolen 8.A
2. Gl. Lindholm Skole 8.A
3. Kongerslev Skole 8.A

Vi har desværre ikke resultaterne fra de forrige…