Vælg en side

Aalborgs Sejeste 8. og 9. klasse 2021

I 2021 vil vi gerne invitere alle de de 8. klasser som ikke kunne deltage i 2020. Så her får både de kommende 8. og 9. klasser tilbuddet.

Vi krydser alt hvad der kan krydses i håbet om, at arrangementet kan afholdes.

8. klasser: onsdag den 25. august 2021
9. klasser: torsdag den 26. august 2021

Mødested: Vestre Fjordpark, Skydebanevej 14, 9000 Aalborg
Tid: 9:00 – 14:30

  • Tilmelding fra UDMELDES SNAREST
  • Pris pr. klasse 500 kr.

 

Aalborgs Sejeste 8. klasse er en idrætsdag for alle 8. klasser i Aalborg Kommune. Der dystes i mange forskellige kendte og ukendte idrætsaktiviteter – alle har fokus på at det skal være sjovt at røre sig.

 

Tilmelding til sejeste 8. klasse

Tilmelding åbner 26. april 2021 kl. 12.00

Afholdes: onsdag den 25. august 2021 | kl. 9:00 – 14:30

Tilmelding til sejeste 9. klasse

Tilmelding UDMELDES SNAREST 2021 kl. 12.00

Afholdes: torsdag den 26. august 2021 | kl. 9:00 – 14:30

Battle Zone, Water World og Viking World

Aktiviteterne opdelt i 3 områder: Battle Zone, Water World og Viking World

Aktiviteterne kan fx være tovtrækning, kajakstafet, bodybowling, flyt vand med hovedet og meget, meget mere. I løbet af dagen kan man både vinde point i aktiviteterne, men der er flest point at score ved at vise god kampånd og Team Spirit. Som afslutning på dagen kårer vi årets Sejeste 8. Klasse, som også vinder en præmie for hele klassen.

Skolerne får tilsendt en invitation, så hold øje med indbakken i løbet af foråret, for der er begrænset plads.

Kontakt

Torben Jespersen Nielsen
E-mail: toni-skole@aalborg.dk
Mobil: +45 93 52 09 13
 

Resultater gennem årene

2020

AFLYST pga COVID-19

2019

Vindere
Gl. Lindholm Skole 8.c

Fairplay/teamspirit
Sønderholm 8. klasse

2018

1.Vestbjerg Skole 8.b
2. Sønderbroskolen 8.i2
3. Klostermarksskolen 8.b

Fairplay/teamspirit

1. Sønderholm 8. klasse
2. Gug Skole 8.b
3. Delt mellem Svenstrup Skole 8.b og Klostermarksskolen 8.b

2017

1.Vestbjerg Skole 8.b
2. Sønderbroskolen 8.i2
3. Klostermarksskolen 8.b

Fairplay/teamspirit

1. Sønderholm 8. klasse
2. Gug Skole 8.b
3. Delt mellem Svenstrup Skole 8.b og Klostermarksskolen 8.b

2016

1. Gug Skole 8.A
2. Sønderholm Skole
3. Delt mellem mange 8. klasser

Fairplay prisen: Sønderholm Skole

2015

1. Stolpedalsskolen 8.C
2. Gug Skole 8.A
3. Sønderbro Skole I1 (delt)
3. Svenstrup Skole 8.A (delt)

Fairplay prisen:  1. Gl. Lindholm Skole 8. B | 2. Svenstrup Skole 8.B | 3. Filstedvejens Skole 8. A

2014 (10 år jubilæum)

1. Sønderbroskolen, 8.I 2
2. Frejlev 8.b
3. Vester mariendal 8.c

Fairplay: Klarup 8.a

Læs om arrangementet på Nordjyske.dk

 2013

1. Gug Skole Innovation
2. Svenstrup 8.b
3. Mou 8.a

2012

1. Gug Skole 8. NAT.
2. Gandrup Skole 8.A
3. Vestbjerg Skole 8.B

2011

1. Sønderbroskolen 8.i2
2. Svenstrup Skole 8.B
3. Vester Mariendal Skole 8.B

Den nye Fairplay-pris gik i 2011 til Nibe Skole 8.C

2010

1. Nibe skole 8.B
2. Stolpedalskolen 8.C
3. Svenstrup Skole 8.A

2009

1. Vesterkærets Skole 8.A
2. Gl. Hasseris Skole 8.C
3. Gl. Hasseris Skole 8.A

2008

1. Sulsted Skole 8.A
2. Vejgaard Østre Skole 8.D
3. Vestbjerg Skole 8.A

2007

1. Seminarieskolen 8.A
2. Gl. Lindholm Skole 8.A
3. Kongerslev Skole 8.A

Vi har desværre ikke resultaterne fra de forrige…