16-årige Julius Kallehauge er bidt af Vejgaard Ungdomsklubs hyggelige omgivelser og venlige atmosfære i Omnihuset på Filstedvej.
“Siden jeg blev 13 år og fik mulighed for at komme her, er jeg dukket op næsten hver eneste åbningsaften. Ungdomsklubben er mit fristed. Der er her jeg slapper af og hygger mig,” siger han.
Julius Kallehauge har ellers nok at se til i hverdagen.
For efter han i fjor afsluttede 10. klasse, har han både været ansat som ungarbejder i en aalborgensisk burgerrestaurant og ageret målmand på Vejgaard Boldspilklubs U16-hold.
Ikke desto mindre er han fortsat storforbruger af Vejgaard Ungdomsklubs aktiviteter.
“Det er hyggeligt at være sammen med vennerne. Nogle gange spiller vi pool eller deltager i UngAalborgs aktiviteter i området,”
siger Julius Kallehauge og tilføjer:
“Eksempelvis husker jeg nogle gode ture til Streetfood og Hesteskoen. Det allersjoveste jeg har deltaget i her i Vejgaard Ungdomsklub er dog de LAN-parties, der for nogle år siden blev arrangeret”.
Efter sommerferien har han planer om at begynde på gymnasiet.
“Jeg har søgt ind på Hasseris og Aalborghus som henholdsvis første- og andenprioritet. Nu må vi se, hvor jeg ender. Men planen er at jeg fortsat vil komme i Vejgaard Ungdomsklub. Hvis muligheden opstår på et tidspunkt, kan jeg her sagtens se mig selv i et deltidsjob som klubmedarbejder. De gode oplevelser jeg har haft i klubben, kunne jeg godt tænke mig at give videre,” siger Julius Kallehauge, der har store drømme om sin fremtid.
“Jeg er nysgerrig og elsker at skrive. Så mon ikke en uddannelse og et efterfølgende job som journalist vil passe mig godt,” lyder hans slutreplik.
Besøg Vejgaard Ungdomsklub HER
Læs om ungdomsklubberne i Aalborg: HER